W powiecie wałbrzyskim rozpoczęła się realizacja nowatorskiego projektu finansowanego z funduszy unijnych. Jego celem jest wykształcenie profesjonalnych terapeutów uzależnień. W projekcie mogą wziąć jednak udział tylko osoby, które same w przeszłości miały problem z alkoholem.
- Dla naszej organizacji ten projekt to zupełnie nowe wyzwanie, dlatego zdecydowaliśmy się na dobranie do projektu partnera, który ma doświadczenie ze szkoleniami i pracą z osobami uzależnionymi – mówi Arkadiusz Czocher, prezes Stowarzyszenia Forum Wałbrzyskie.
W województwie dolnośląskim jest ok. 60 tys. osób uzależnionych od alkoholu. Wśród poddających się terapii ponad 70 proc. straciło pracę z powodu alkoholizmu. Fakt ten sprzyja nawrotom choroby alkoholowej. Ponad 60 proc. tych, którzy przeszli terapię uzależnień, w ciągu 2 lat powraca do nałogu. Celem wdrażanego programu jest wyposażenie osób uzależnionych od alkoholu, które ukończyły terapię odwykową w nowe, potrzebne na rynku pracy kwalifikacje zawodowe. Projekt zakłada ukończenie przez nich szkolenia pod nazwą studium umiejętności psychologicznych.
- Uczestnicy projektu poznają samych siebie: swoje słabe i mocne strony oraz jak są odbierani i jak się porozumiewają z innymi ludźmi. Kolejne spotkania to nauka jak pomagać w kontakcie indywidualnym, jak rozmawiać, jak słuchać, jak być empatycznym – mówi Jacek Kacprzak, dyrektor Zakładu Lecznictwa Odwykowego dla Osób Uzależnionych od Alkoholu w Czarnym Borze.
Rynek pracy marginalizuje osoby z tzw. przeszłością alkoholową. Dla wielu nowe umiejętności są szansą na stałe miejsce pracy, pozwalające na wykorzystanie w praktyce zdobytych, życiowych doświadczeń.
- Jest to moment, w którym stajemy twarzą w twarz z osoba uzależnioną. Ona oczekuje od nas pomocy, a my albo sprostamy temu zdaniu, albo polegniemy. Jeżeli ten pierwszy krok przejdziemy, to myślę, że każdy kolejny będzie dobrze ugruntowany – dodaje jeden z uczestników projektu.
Trzeźwi alkoholicy, po odpowiednim przeszkoleniu, mogą podejmować pracę w sferze terapii i profilaktyki antyalkoholowej, np. w oddziałach i przychodniach odwykowych, ośrodkach pomocy społecznej, gminnych punktach konsultacyjnych czy gminnych komisjach rozwiązywania problemów alkoholowych. Spośród osób kończących terapię uzależnień około 40 proc. deklaruje chęć pomagania innym uzależnionym.
(JS) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej