Około miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej otrzymała Gmina Wałbrzych na realizację dwóch projektów dotyczących współpracy z partnerskim miastem Hradec Kralove w Czechach. Dofinansowanie pozyskano w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska - Rzeczpospolita Polska 2007 - 2013.
1. Wałbrzych, Hradec Králové - Miasta Kultury
W ramach projektu zaplanowano realizację 5 zadań:
- Wydanie przewodnika kulturalnego "Wałbrzych, Hradec Králové - kulturalne fascynacje.
W przewodniku przedstawione zostaną instytucje kultury Wałbrzycha i Hradec Králové, obejmujące zarówno historię, dorobek kulturalny jak i opis prestiżowych imprez. Przewodnik zostanie wydany w dwóch tomach. 1 tom będzie w wersji polsko-czeskiej, 2 tom w wersji angielsko-niemieckiej. Każdy z tomów wydany zostanie w nakładzie 3.000 sztuk (po 1.500 dla każdego miasta) i będzie liczył około 80 stron (40 stron dla Wałbrzycha i 40 stron dla Hradec Králové). Dodatkowo wydany zostanie przewodnik w wersji elektronicznej.
- Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich"
Zorganizowanie "Weekendu miast partnerskich" - Hradec Králové w maju 2010, Wałbrzych wrzesień 2010. W programie weekendu wałbrzyskiego znalazły się m.in. otwarcie wystawy w Muzeum w Wałbrzychu, wieczór kina plenerowego dla dorosłych (1 film polski + 1 film czeski), piknik w kopalni, koncert plenerowy, pokaz bajek polsko-czeskich oraz pokaz filmów dla dorosłych.
- Zorganizowanie warsztatów "Polska i Czechy widziane przez obiektyw"
W ramach zadania zorganizowane zostaną 4 plenery fotograficzne (2 w Hradec Králové i 2 w Wałbrzychu). Planowane terminy warsztatów sierpień i wrzesień 2009 roku oraz maj i czerwiec 2010 roku. W każdym plenerze weźmie udział 30 uczestników warsztatów (15 Czechów, 15 Polaków) oraz trener (wykładowca), tłumacz, koordynator polski, koordynator czeski. Uczestnicy zostaną wyłonieni przez miasta partnerskie. Odbiorcami warsztatów będą osoby w wieku 18-26 lat. W Wałbrzychu dodatkowo odbędzie się spotkanie w trakcie którego wybrane zostaną zdjęcia do dalszej obróbki, które następnie zostaną wykorzystane do zorganizowania wystawy, druku katalogu, oraz druku widokówek. Z wykonanych w trakcie warsztatów zdjęć zostanie zorganizowana miesięczna wystawa w Wałbrzychu i w Hradec Králové. Po zakończeniu wystaw prace zostaną przekazane do urzędów miast. Uczestnicy warsztatów przekażą również po minimum 4 zdjęcia wraz z prawami autorskimi organizatorom warsztatów. W trakcie warsztatów wykonane zostaną zdjęcia z najciekawszych miejsc obydwu miast partnerskich, ukazujące tradycję, historię, przyrodę, architekturę.
- Opracowanie szlaku turystyczno - kulturalnego w Wałbrzychu i Hradec Králové
W ramach zadania opracowany zostanie szlak turystyczno - kulturalny w Wałbrzychu. Wykonane i zamontowane zostaną tablice pamiątkowe w miejscach znanych z pobytu znaczących osób lub związanych z działalnością sławnych wałbrzyszan. Zakupione i zamontowane zostaną również tablice informacyjne na budynkach instytucji kultury w Wałbrzychu. Wszystkie miejsca (wraz ze szlakiem starego grodu) połączone zostaną w jeden szlak.
Dla szlaków w Wałbrzychu i Hradec Králové wydane zostaną mapy (wyrywane) wraz z opisem w języku polskim, czeskim, angielskim, niemieckim. Planowany nakład: 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera). Wydane zostaną również broszury informacyjne o szlaku w nakładzie 20.000 sztuk (po 10.000 dla każdego partnera).
- Zorganizowanie konferencji "Kultura Wałbrzycha i Hradec Králove - wczoraj, dzisiaj, jutro
Zorganizowana zostanie jednodniowa konferencja, na której zaprezentowane zostaną działania kulturalne prowadzone w Wałbrzychu i Hradec Králové, a także omówione zostaną możliwości pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej na wspólne inicjatywy kulturalne miast partnerskich. Konferencja wzbogacona zostanie występami artystycznymi. W konferencji weźmie udział 100 osób (50 z Czech i 50 z Polski)
Wartość projektu to 162 506 EURO, dofinansowanie z UE 124.260 EURO.
Realizacja projektu rozpocznie się w czerwcu 2009 roku.
2. Poznaj swojego sąsiada
Głównym założeniem projektu jest wspieranie rozwoju społeczno - gospodarczego obszaru pogranicza polsko - czeskiego poprzez wzmacnianie jego konkurencyjności i spójności oraz poprzez promowanie partnerskiej współpracy jego mieszkańców. Projekt pisany był wspólnie z partnerem czeskim, którym jest miasto Hradec Kralove. Prace nad przygotowaniem projektu rozpoczęto w maju 2008 r. a zakończono w październiku.
Realizacja projektu rozpocznie się w kwietniu 2009 r. a zakończy w lutym 2010. Został on podzielony na trzy etapy. Pierwszy i trzeci etap to zorganizowanie dwóch konferencji prasowych, na rozpoczęcie i zakończenie projektu, które odbędą się w Wałbrzychu i Hradec Kralove. Drugi etap to wymiana młodzieży. Projekt przenaczony jest dla uczniów w wieku 11-15 lat i polegać będzie na trzydniowych wizytach dzieci ze szkół wałbrzyskich w Hradec Kralove oraz dzieci ze szkół kralovohradeckich w Wałbrzychu. Przeprowadzonych zostanie 12 wymian szkolnych od kwietnia do października 2009. W każdej uczestniczyć będzie 35 uczniów z Wałbrzycha i 35 uczniów z Hradec Kralove. W projekcie wezmą udział 3 szkoły podstawowe i 3 gimnazja - z Wałbrzycha i odpowiedniki tych szkół z Hradec Kralove. Szkoły z Wałbrzycha to PSP 21, GZS nr 2, PSP 28, ZSI, PG 3 oraz PG 6.
Półtora dnia dzieci czeskie przebywać będą w Wałbrzychu uczestnicząc wspólnie w wybranych zajęciach lekcyjnych, konkursach i zawodach. Będą również zwiedzać Wałbrzych. Następnie wszyscy wyjadą na wycieczkę do Kudowy Zdroju. Program wyjazdów dzieci polskich do Czech wyglądać będzie podobnie.
Celem projektu jest pogłębienie współpracy instytucjonalnej czeskich i polskich szkół podstawowych oraz polskich gimnazjów z udziałem uczniów w wieku 11-15 lat. Projekt przybliża życie i system szkolnictwa obu narodów sąsiednich szkół i pomaga lepiej poznać swojego sąsiada.
Całkowity koszt projektu to kwota 99 673 EURO, dofinansowanie z UE - 84 722 EURO.
Ewa Frąckowiak
Rzecznik Prasowy Prezydenta Wałbrzycha
Tel. 66 55 189, 602 72 58 31
Fax. 66 55 118
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej