Gmina Wałbrzych po raz trzeci przyłączyła się do Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej pod hasłem „Czy naprawdę chciałbyś być na naszym miejscu” organizowanej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji z siedzibą w Warszawie.
W tym roku Społeczną Kampanię Parkingową w Gminie Wałbrzych rozpoczynamy 7 kwietnia w Dniu "Światowego Dnia Zdrowia”. Patronat honorowy objął Prezydent Miasta Wałbrzycha Piotr Kruczkowski. Opracowany program dla Wałbrzycha będzie realizowany do grudnia 2009 roku.
W roku ubiegłym kampania koncentrowała się na zmianach legislacyjnych dotyczących wysokości mandatu za parkowanie na miejscach przeznaczonych dla osób z niepełnosprawnością. W tym roku skupiamy się na kwestiach zmian legislacyjnych w zakresie egzekwowania prawa.
Ma to na celu przypomnienie mieszkańcom naszego miasta, że mandat za bezprawne parkowanie na „kopercie” wynosi 500 zł i 5 punktów karnych. Podejmowane w tym roku działania związane będą także z problemem bezprawnego zajmowania „kopert” na parkingach przy centrach handlowych. Kwestia ta jest nadal nierozstrzygnięta , ponieważ parkingi te są terenem prywatnym danego obiektu, w związku z tym nie może tam interweniować Straż Miejska oraz Policja. Hipermarkety i markety to obiekty handlowe pozbawione barier architektonicznych, dlatego są w pełni dostępne dla osób z niepełnosprawnościami, w tym dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, dlatego są najczęściej odwiedzanymi placówkami handlowymi
w naszym mieście.
Swobodne funkcjonowanie osób niepełnosprawnych powinno być normą w naszym społeczeństwie. Prowadzone działania to nie tylko uświadomienie sprawnym kierowcom potrzeby pozostawiania wolnych „kopert” dla osób niepełnosprawnych, ale przede wszystkim starania, aby osoby mające kłopoty z poruszaniem się, mogły prowadzić bardziej aktywny tryb życia.
Organizując Kampanię Parkingową w naszym mieście chcemy kształtować odpowiedzialną postawę szczególnie wśród ludzi młodych. Mam nadzieję , że właśnie ludzie młodzi mogą przyczynić się do bardziej aktywnego trybu życia osób z niepełnosprawnościami w społeczeństwie. Problem zajmowania „kopert’ dotyczy nie tylko kierowców, ale także przechodniów czy obserwatorów zajmowania „kopert”.
Większość z nas w tego typu sytuacji nie reaguje i przechodzi obojętnie, a jednak warto jest zainteresować się problemem osób niepełnosprawnych, której prawo do swobodnego funkcjonowania w społeczeństwie jest łamane. Dzięki Kampanii Parkingowej chcemy przyczynić się do prawdziwej integracji społecznej.
Urząd Miasta podejmować będzie szereg działań w celu mobilizacji kierowców do przestrzegania stosowanych przepisów. Działania związane z Kampanią Parkingową wpierane będą przez dystrybucję materiałów informacyjnych oraz akcję plakatową w miejscach użyteczności publicznej. W tym roku podobnie jak w roku ubiegłym program Kampanii będzie miał charakter informacyjny i edukacyjny.
Coraz więcej osób udaje się nam przekonać, że oznaczone miejsca parkingowe stanowią bardzo ważny element w codziennym życiu niepełnosprawnych kierowców i znacznie pomagają im w pokonywaniu wielu przeszkód i barier, które dla pełnosprawnego człowieka nie stanowią żadnego problemu. Skuteczne zapobieganie zajmowaniu kopert przez nieuprawnione osoby wymagają zaangażowania wielu ludzi, władz i służb porządkowych.
Realizując już po raz trzeci program Kampanii Parkingowej w naszym mieście, dążymy do tego, aby miejsca parkingowe przeznaczone dla osób niepełnosprawnych nie były zajmowane przez pełnosprawnych kierowców.
Kampania Parkingowa promowana będzie w naszym mieście w mediach, autobusach, oraz regionalnej TV, materiały informacyjne przekazywane są dla kierowców przez instytucje, które wyraziły zgodę na ich rozkolportowanie. W ten sposób wszyscy wyrażają poparcie dla zmian prawnych, które dotyczą bezprawnego zajmowania kopert.
Aby ulotki dotarły bezpośrednio do kierowców przekażemy je do PZU Inspektorat w Wałbrzychu, będą załącznikiem do zawieranych umów ubezpieczeniowych OC i AC. W rozprowadzeniu ulotek pomaga nam spółka Autoforte PL. Ulotki i plakaty przekazane zostaną także do Wydziału Komunikacji.
Do współpracy przy rozkolportowaniu ulotek włączyły się także stacje paliwowe, które będą dołączały ulotki do rachunków każdego klienta, podczas zakupu paliwa.
Plakaty informacyjne zostaną przekazane do MZK będą umieszczone w autobusach
komunikacji miejskiej, umieszczone zostaną także w gminnych placówkach oświatowych,
urzędach, przekazane będą do marketów: Real, Auchan, Tesco, Obi, Castorama, Billa
Biedronka, Carrefour, Netto, Biedronka.
Razem planujemy rozprowadzić 2000 tysiące ulotek i 300 plakatów.
W ramach podjętych działań dokonywane są kontrole wyznaczonych miejsc tzw. kopert ze Strażą Miejską . Opracowany został harmonogram takich kontroli. Kontrole przeprowadzane są wspólnie z pracownikiem UM Janiną Turicką konsultantem ds. osób niepełnosprawnych. Jesteśmy pewni, że Kampania przyczyni się do umożliwienia osobom niepełnosprawnym bardziej aktywnego trybu życia.
Źródło: um.walbrzych.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej