Paweł Szpur: Dawno nie pisałem do tygodnika "30 minut”, ponieważ nie miałem zbyt dużo czasu i nadal mi go brakuje. Jest jednak pewna sprawa, która budzi we mnie samym wiele kontrowersji i z którą chciałbym się z Państwem podzielić.
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej przyjęto dwie kontrowersyjne uchwały. Pierwsza z nich dotyczyła ustanowienia Matki Bożej Bolesnej patronką Wałbrzycha, druga o przyznaniu tytułu „Honorowy mieszkaniec miasta Wałbrzycha” dla biskupa Ignacego Deca.
Ja oczywiście nie brałem udziału w obydwu głosowaniach, ponieważ uważam, że nie powinno się mieszać, a także w jakikolwiek sposób łączyć: samorządu z kościołem oraz polityki z wiarą. Oczywiście zabrałem głos podczas dyskusji zaczynając od cytatu preambuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polski: „…W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny ,odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski - wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł, równi w prawach i w powinnościach wobec dobra wspólnego - Polski...” oraz przeczytałem artykuł 25, który mówi o równości niezależnie od wyznanie nawet tego dominującego w Polsce. Ponadto powiedziałem, że nie będę zachowywał się ja islamski fundamentalista i łączył wiarę z życiem społecznym. Sam jestem katolikiem i chodzę do kościoła, ale uważam za wielce niestosowne eksponowanie wiary w taki sposób. To jak wyznajemy i praktykujemy nasze religie jest sprawą osobistą każdego z nas. Gdybym brał udział w tym glosowaniu mógłbym po prostu urazić tych, którzy nie są katolikami i nie życzą sobie takiego patrona lub tych którzy są katolikami i też tego sobie nie życzą.
Oczywiście podczas przerwy jeden z księży przez kilkanaście minut próbował na osobności mnie „nawracać”, mówiąc, że jestem słabej wiary, ale odpuścił sobie. Ja do kościoła chodzę dla własnej potrzeby praktykowania wiary i dla tego, że odnajduję tam wewnętrzny spokój. Ponadto uważam, ze cała ta sprawa jest farsą trzech radnych z PiS (wnioskodawców uchwały), którzy zamiast zajmować się istotnymi sprawami miasta wchodzą w „cztery litery” kościołowi i biskupowi, próbując ugrać na tym własny kapitał polityczny i poparcie tej instytucji w wyborach. Przecież żadną nowością jest fakt, iż podczas wyborów kościół prężnię pomaga swoim kandydatom, i na pewno nie robi tego bezinteresownie.
Podczas sesji odniosłem wrażenie, że Prezydent Piotr Kruczkowski jest niezadowolony, że te dwa projekty uchwał nie są jego własnymi, tylko kolegów z sypiącej się koalicji PiS. Warto nadmienić, że część radnych PO głosowała przeciw, argumentując to podobnymi poglądami jak ja.
Zastanawiam się po co uchwałą rady miejskiej sankcjonowano tą patronkę? I odnoszę wrażenie, że między innymi po to, aby 15 września ( w święto Matki Bożej Bolesnej) przeznaczać pieniądze publiczne na ten cel. Poza tym uważam, że sprawa patrona powinna być skonsultowana z mieszkańcami, być może mieszkańcy chcieliby mieć innego patrona, np. św. Barbarę z uwagi na górniczą tradycję lub św. Krzysztofa, by kierowcy mogli się modlić o lepsze drogi. Projekt uchwały nie był w ogóle konsultowany z mieszkańcami! Mimo to uchwała została przyjęta ( jeżeli dobrze pamiętam) przy 11 głosach za. Co do biskupa (mimo Jego bogatej biografii), to powiem wprost: w uzasadnieniu uchwały najwięcej miejsca poświecono zasługom w zakresie patronowania w imprezach o charakterze religijnym i „Mszy Papieskiej” w Wałbrzychu - jeżeli za to rada ma przyznawać tytuł „Honorowego Mieszkańca Wałbrzycha”, to nasz Prezydent powinien dostać go co najmniej 3 razy. Na chwilę obecną nasze miasto zamiast patrona potrzebuje dobrego gospodarza!
Paweł Szpur / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej