W Polsce prowadzonych jest wiele kampanii społecznych mających na celu wyrównywanie szans osób niepełnosprawnych. O korzyściach płynących z zatrudniania inwalidów nie trzeba przekonywać Urzędu Miejskiego w Boguszowie-Gorcach. W instytucji w staraniach o pracę liczą się kompetencje a nie sprawność ubiegających się osób.
- Urząd, jak każdy pracodawca, może mieć korzyści finansowe z tytułu zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Na przykład: dofinansowanie na utworzenie stanowiska pracy dla tej osoby, częściową refundację wynagrodzenia oraz dofinansowanie do likwidacji barier architektonicznych - wylicza Iwona Żuk - Magierska, sekretarz miasta Boguszowa - Gorc.
W boguszowskim urzędzie miejskim na chwilę obecną zatrudnione są trzy osoby niepełnosprawne. Zdaniem władz miasta, urząd nie tylko może, ale wręcz powinien dawać przykład przyjmując do pracy inwalidów. Jednym z takich pracowników jest Sebastian Borkowski, pełniący funkcję inspektora do spraw osób niepełnosprawnych.
- Ze strony pracowników nie spotykam się z żadnymi barierami, jeśli chodzi o petentów – jest różnie, jedni się uśmiechają na mój widok, inni się dziwią. Nie spotkałem się jednak z czymś co by mnie uraziło – śmieje się Sebastian Borkowski.
Jako inspektor ds. osób niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim w Boguszowie Gorcach zatrudniony jest od ponad dwóch lat. Zarówno petenci jak i pracownicy instytucji twierdzą, że doskonale wywiązuje się z powierzonych mu zadań.
- Oprócz Sebastiana Borkowskiego w naszym urzędzie pracują jeszcze dwie niepełnosprawne osoby. Łukasz Napierała z biura obsługi klienta również uważa, że inwalidztwo nie wpływa na jakość świadczonych przez niego usług - potwierdza Zygmunt Nowaczyk, kierownik wydziału oświaty i spraw społecznych.
- W Polsce utrzymuje się przeświadczenie, że za ułomnością fizyczną stoi ułomność umysłowa. Prawda jednak jest zupełnie inna, a wyniki pracy osób niepełnosprawnych, często przewyższają rezultaty tych pełnosprawnych - mówi Łukasz Napierała, niepełnosprawny pracownik biura obsługi klienta Urzędu Miejskiego w Boguszowie – Gorcach.
Jacek Serdeczny / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej