Dolnośląskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych zostało zarejestrowane 23 listopada 1993 roku. Do 1997 roku stowarzyszenie poszukiwało sposobu na funkcjonowanie. Niestety, brak było widocznych efektów. Obecnie członkowie organizacji, po latach posuchy, starają się o to, by wypełniać czas wolny wszystkim osobom niepełnosprawnym z Wałbrzycha i okolic.
– Co roku organizujemy szereg imprez. Te imprezy zaczynają się w zasadzie na początku każdego roku. Stąd nie obcy nam jest Sylwester, śniadanie wielkanocne, a potem wyjazdy do Wrocławia na operę i zwiedzanie miasta. Jeździmy także na rajdy samochodowe i spektrum naszego działania jest naprawdę bardzo duże – wylicza Bożena Wiernik, prezes Dolnośląskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych.
Wybrany 28 listopada 1997roku nowy zarząd borykał się z różnymi kłopotami, szczególnie finansowymi. Członkowie stowarzyszenia, mimo problemów, skoncentrowali się przede wszystkim na działaniach integrujących, co przynosiło i przynosi do dziś oczekiwane efekty.
– Spotykamy się, rozmawiamy, wymieniamy poglądy na temat otaczającego nas środowiska i trudności, z jakimi przyszło nam na co dzień obcować. Ciekawe są także zajęcia plastyczne, gdzie pod okiem artystów uczymy się jak robić profesjonalne maski teatralne – mówi Zbigniew Lubiński, członek zarządu DSON.
Stowarzyszenie okrzepło, ma jasno zarysowany program działania, wielu działaczy i uporządkowaną gospodarkę finansową. Rokrocznie członkowie organizacji zbierają się, by przygotować się do rajdu, który oprócz charakteru czysto rekreacyjnego, również - jak w przypadku innych zajęć - ma za zadanie integrować osoby niepełnosprawne.
– Rajd polega na tym, że uczestnicy jadą własnymi samochodami. Jedzie z nami także autokar, który zabiera wózki ewentualnie osoby nie mające samochodów. Traktujemy ten rajd jako formę dobrej integracji. Przy okazji mamy okazję odwiedzić bardzo ciekawe miejsca na terenie naszego kraju. Takie miejsca ustanawiamy punktami kontrolnymi gdzie ludzie rozwiązują różnego rodzaju zagadki i quizy - wyjaśnia Bożena Wiernik.
Dolnośląska Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych ma swoją siedzibę w budynku przy ulicy Andersa 187. Tam też członkowie organizacji spotykają się w każdy poniedziałek i - dzięki uprzejmości Wałbrzyskiego Ośrodka Kultur - mogą korzystać z wszystkich sal znajdujących się na terenie placówki.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej