Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy w Wałbrzychu od początku swojego istnienia pracuje na rzecz rodzin naturalnych, zastępczych i adopcyjnych. Prowadząc działalność diagnostyczno-konsultacyjną, dąży do zapewnienia każdemu osieroconemu dziecku możliwości wychowania w warunkach środowiska rodzinnego. Aktualnie na ternie Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego ośrodek prowadzi kampanię informacyjną, której przyświeca hasło ,,dzieci - z życia do życia”.
- Chodzi o to, żeby osoby, które nie chcą, albo nie mogą wychowywać własnych dzieci, dzięki temu materiałowi informacyjnemu wiedziały co mogą zrobić, do jakich instytucji się zwrócić. W ten sposób rodzice biologiczni, którzy z różnych swoich powodów życiowych nie opiekują się swoimi dziećmi lub nie wychowują ich w sposób bezpieczny, emocjonalny, prawny, psychologiczny, przekazali swoje dzieci do wychowania przez rodziny zastępcze i adopcyjne – tłumaczy Jolanta Ciżmowska, dyrektor Ośrodka Adopcyjno-Opiekuńczego w Wałbrzychu.
Działania Ośrodka Adopcyjno- Opiekuńczego wspiera swoim działaniem również działające w budynku przy ulicy Limanowskiego 9 Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu.
- Współpracujemy z Ośrodkiem Opiekuńczo- Adopcyjnym w zasadzie w każdej dziedzinie. Obecnie ta akcja jest bardzo rozpowszechniona, ponieważ ten rok jest rokiem rodzicielstwa zastępczego. Pragniemy pozyskać rodziny zawodowe. Rodzicielstwo takie to zupełnie coś innego, niż umieszczanie dzieci w placówkach - wyjaśnia Monika Walczak, pracownik socjalny w PCPR.
Akcja ma być kontynuowana zarówno w tym jak i przyszłym roku. Kampanię informacyjne w przyszłości mają zastąpić spotkania z potencjalnymi rodzicami. Z reguły szansę na lepsze jutro mają dzieci małe. Te starsze natomiast muszą czekać na przyszłych opiekunów nieco dłużej.
- Dzieci malutkie, z uregulowaną sytuacją prawną, nie czekają długo na rodziców adopcyjnych. Bardzo nam zależy, żeby liczniej się zgłaszali kandydaci, którzy chcieliby zostać rodzicami zastępczymi zawodowymi bądź zastępczymi niespokrewnionymi. Można uprawiać zawód rodzica, pobierać pensję, zaopiekować się gromadką dzieci, które dzięki temu nie będą musiały się wychowywać w domu dziecka – mówi Jolanta Ciżmowska.
Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy swoim zasięgiem obejmuje cały Wałbrzych i sąsiadujące z miastem gminy. Na przestrzeni ostatnich trzech lat kierownictwu instytucji udało się odnaleźć rodziców dla 50 dzieci, które dziś wychowują się w zawodowych rodzinach zastępczych. Oprócz tego corocznie ośrodek umieszcza od 50 do 60 osób w rodzinach adopcyjnych.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej