W ogólnopolskich środkach masowego przekazu trwa burza na temat bezpłatnych znieczuleń, z których mogą skorzystać kobiety podczas porodu. W Polsce są szpitale, gdzie rodzącym odmawia się możliwości skorzystania z takiego zabiegu. Postanowiliśmy sprawdzić jak sprawa wygląda w wałbrzyskim szpitalu ginekologiczno-położniczym znajdującym się na Nowym Mieście.
- U nas znieczulenia podajemy bezpłatnie nie dlatego, że Narodowy Fundusz Zdrowia uważa, że takie znieczulenia należą się każdej rodzącej kobiecie, gdy tylko ona tego chce. Rzeczywistość jest inna - to my płacimy za znieczulenia. Jak długo? Zobaczymy. Jeżeli sytuacja szpitala pogorszy się to będziemy musieli zrezygnować z finansowania takich zabiegów – wyjaśnia Alicja Daleczko, dyrektor Szpitala Ginekologiczno-Położniczego Im. E. Biernackiego w Wałbrzychu.
Na razie przyszłe potencjalne pacjentki wałbrzyskiej „porodówki” nie mają powodów do obaw. Niestety, w innych placówka medycznych z naszego regionu zabieg znieczulania ciążowego kosztuje około 600 złotych. Rodzić naturalnie czy pod wpływem znieczulenia? Zdaniem lekarzy wszystko zależy od psychiki i odporności na ból pacjentek.
– Poród jest dla kobiet szczególnie tych, które rodzą po raz pierwszy to strasznym przeżyciem. Nie mniej jednak nasza placówka stwarza możliwości bezpłatnego znieczulenia a kobiety coraz częściej korzystają z takiej formy porodu w znieczuleniu – tłumaczy Maria Piasecka, położna w Szpitalu Ginekologiczno-Położniczego Im. E. Biernackiego.
Coraz więcej kobiet korzysta z prawa do bezpłatnego znieczulenia. Decydując się na zabieg trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach zdrowotnych przed podaniem takiego specyfiku.
– Istnieją przeciwwskazania, każda kobieta, która zdecyduje się na znieczulenie musi skonsultować swoją decyzję z anestezjologiem. Lekarz wydaję decyzje o tym, czy pacjentka może przyjąć zastrzyk. Jeżeli istnieją przeciwwskazania to odmawiamy pacjentce. Nie ma także możliwości podjęcia decyzji o przyjęciu leku tuż przed porodem – podkreśla Alicja Daleczko.
Do podania znieczulenia musi być przygotowana kadra medyczna ale przede wszystkim pacjentka. Kobieta musi wiedzieć co to jest znieczulenie wewnątrz oponowe, musi wiedzieć co ją czeka a także sama podjąć decyzje czy na pewno z takiej procedury chce skorzystać. Jedno jest pewne osoby, które zdecydują się skorzystać z usług wałbrzyskiej placówki mogą liczyć na fachową pomoc.
– Matki z dziećmi są otaczane bardzo dobrą opieką. Same pozytywne opinie pacjentek są dla nas najlepszą rekomendacją. Średnio dziecko po przyjściu na świat zostaje w szpitalu razem z mamą około 3 doby - mówi Bożena Dopierała, pielęgniarka oddziałowa.
Dodajmy, że pacjentka decydująca się na poród pod wpływem znieczulenia musi umówić się na wizytę u anastezjologa, ten z kolei przeprowadza wywiad z pacjentką i szuka przeciwwskazań. Jeżeli takie występują informuje o tym przyszłą mamę. Takie wizyty w szpitalu odbywają się raz w tygodniu. Lekarze nie mogą podawać pacjentce znieczulenia w trakcie porodu kiedy ta nie jest do tego przygotowana. Wtedy pozostaje urodzić dziecko w sposób naturalny bądź też poprzez cesarskie cięcie
- Urodziłam przez cesarskie cięcie, dlatego nie wiem czy warto brać znieczulenie przed planowanym porodem. Z rozmów z koleżankami wynika, że jednak często one decydują się na taki zabieg - przyznaje Malwina Mowlik, szczęśliwa mama bliźniaków.
W Wałbrzyskim szpitalu rodzi się coraz więcej dzieci. Przyszłe mamy wraz z rodzinami mają możliwość przybycia do placówki wcześniej. W każdą pierwszą sobotę miesiąca można zobaczyć jak funkcjonuje porodówka na Nowym Mieście.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej