86 zadań zrealizowano na terenie subregionu wałbrzyskiego w ramach dofinansowań z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Najwięcej środków przeznaczono na zadania z zakresu gospodarki ściekowej i ochrony wód. Łączna kwota zasileń wyniosła blisko 30 milionów złotych.
– Najbardziej dynamiczne obszary w pozyskiwaniu środków to Strzegom, Wałbrzych, gmina wiejska Świdnica i cała Kotlina Kłodzka. Ważne podkreślenia jest to, że zapytania radnych miasta Wałbrzycha i radnych powiatu o cieki wodne znajdują swoje odzwierciedlenie we wnioskach. Z rejonu wałbrzyskiego jest cała lista zadań, między innymi ze Strugi, Starych Bogaczowic czy Witkowa Śląskiego. W tych miejscach obecnie czyszczone są koryta rzek, gdzie umacnia się wały przeciwpowodziowe – mówi Jerzy Tutaj, radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
Niestety, mimo dobrych wieści, odnośnie przekazanych i wykorzystanych przez fundusz środków, są taż złe informacje. Wciąż nie wiadomo co dalej z problemem, z którym od dawna borykają się mieszkańcy ulicy Świętego Józefa w Wałbrzychu. Sprawa ciągnie się długo i do tej pory nie są znane dokładne szczegóły zagrożenia siarkowodorem.
– Nie wiemy jaka jest skala problemu: czy jest to lokalne zagrożenie, czy jakieś większe. Zastanawiamy się jakie środki należało by przeznaczyć na zutylizowanie tego, co w tej ziemi czy hałdzie się znajduje, bo takie jest podejrzenie specjalistów. Z tego co wiem, jeśli uda się zdiagnozować i oszacować skalę zagrożenia, to pieniądze uda się zdobyć w Narodowym Funduszu Środowiska. Niestety, wciąż proces diagnozowania trwa - mówi Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
W ciągu piętnastu lat działalności funduszu udało się przekazać sporą sumę pieniędzy na zadanie proekologiczne, z czego znaczna część środków trafiła na Dolny Śląsk.
- Na przedsięwzięcia proekologiczne na Dolnym Śląsku przekazaliśmy prawie 2 miliardy złotych. Dało to takie efekty jak na przykład: w kanalizacji ponad 3 tysiące kilometrów zbudowanych kolektorów sanitarnych, w wodociągach prawie 3 tysiące kilometrów sieci wodociągowej oraz w regulacjach rzek, tam gdzie wystąpiły szkody popowodziowe, ponad 2 tysiące kilometrów linii brzegowej - wylicza Jerzy Ignaszak.
Do tego wszystkiego warto dodać jeszcze jeden element, ważny z punktu widzenia edukacji ekologicznej. W 2008 roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska przekazał 3 miliony złotych na edukację ekologiczną.
Norbert Grabowski / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej