Co lepsze: akademik czy stancja? To odwieczny dylemat studentów. Najlepiej, gdy każdy na własnej skórze przekona się, jakie lokum mu bardziej odpowiada? Z opowieści absolwenta PWSZ AS Przemysława Mroza oraz licznych znajomych wiem, że zdobycie takiego luksusu jak stancja jest ciężkie. Aby znaleźć mieszkanie położone w dogodnej lokalizacji, czyli jak najbliżej uczelni (jednak w oddaleniu od centrum, gdyż koszty utrzymania są mniejsze), to na szukanie trzeba poświęcić cały czerwiec. Im bliżej rozpoczęcia roku akademickiego tym trudniejsze to się staje, a wręcz prawie niewykonalne. Mieszkanie na stancji tak samo jak w akademiku ma swoje minusy i plusy. Jest to pewna namiastka domowego życia tylko z tą różnicą, że mieszkamy ze znajomymi w naszym wieku, a nie z rodzicami (generalnie to plus!). Na stancji, tak jak w domu studenckim, trzeba zadbać o swoje codzienne przeżycie jednak mieszkanie studenckie daje więcej intymności niż akademik.
Niestety, chyba największym minusem takiego mieszkania jest fakt, że za ścianą mamy zwykłych ludzi, a nie studentów, którzy są w stanie zrozumieć nasze imprezy. Trzeba wtedy stosować się do nieopisanego regulaminu współżycia sąsiedzkiego. Szczególnie ma to znaczenie w tzw. „nowym budownictwie”, gdzie zazwyczaj mieszkają osoby, które się dorobiły mieszkania i pracują przez osiem godzin. Zanika to w starszym budownictwie i gorszych dzielnicach. Mieszkając na stancji jesteśmy w pewien sposób odcięci od intensywnego życia studenckiego. Nie posiadamy już tak licznego grona znajomych jak w akademiku, tylko trzymamy się ludzi, z którymi mieszkamy. W mieszkaniach studenckich zdecydowanie łatwiej jest utrzymać porządek niż w akademiku, gdyż mniej osób przewija się przez stancję. O wiele trudniej wtedy też o jakieś notatki od starszych roczników oraz innych użytecznych informacji dla studenta, takich jak ta - gdzie można zjeść tanio i dobrze? Niestety, trzeba samemu próbować i szukać. Ciężko tak naprawdę doradzić ostatecznie w sprawie mieszkania: czy lepsze są domy studenckie czy stancje? To zależy tak naprawdę od osobistych potrzeb i możliwości. Mimo wszystko coraz więcej studentów przenosi się do mieszkań studenckich. Czyżby akademiki stawały się reliktem przeszłości? Czy może powoli utożsamiane są ze studentami, którzy nie mogą pozwolić sobie na luksus?
Krzysztof Kazimierczak / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej