Dolny Śląsk to prawdziwa perła przyrodnicza. W niezwykle atrakcyjnych turystycznie Sudetach, obok malowniczych Karkonoszy, kryjących w sobie więcej przyrodniczych cudów, niż kilkakrotnie większe i wyższe Tatry, znajdują się Góry Stołowe z fantastycznymi labiryntami skalnymi i formacjami z piaskowca o najrozmaitszych kształtach.
Prawdziwym rajem na ziemi dla pasjonatów ornitologii są Stawy Milickie i Przemkowskie, obfitujące w unikatowe, w większości chronione, gatunki ptaków. Każdego bez wątpienia zachwyci półdzika przyroda prastarych Borów Dolnośląskich czy bogactwo krajobrazów największych tu kotlin: kłodzkiej i jeleniogórskiej. Na szczególną uwagę zasługuje również najpiękniejszy podziemny skarb tej krainy – Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie.
Jeśli dodać do wizerunku tych ziem największą w Polsce ilość leczniczych zdrojów, słynących ze znakomitych wód i przeważnie łagodnego, ciepłego klimatu, to otrzymamy prawdziwą oazę dla łaknących wytchnienia turystów. Przed wiekami cały teren Dolnego Śląska porastały gęste lasy. W okresie brązu zaczęły one ustępować polom uprawnym, które z czasem zdominowały krajobraz. Dzisiaj rolnictwo jest jedną z dominujących gałęzi gospodarki, a pola uprawne zajmują blisko 60% powierzchni Dolnego Śląska. Mimo to zachowało się wiele fragmentów terenu, które chronione są w ramach parków narodowych, parków krajobrazowych i rezerwatów przyrody.
W Sudetach utworzone zostały dwa parki narodowe, które obejmują najciekawsze i najcenniejsze fragmenty tych gór: Karkonosze i Góry Stołowe. Znacznie więcej jest parków krajobrazowych, które rozsiane są po całym terenie, a do najczęściej odwiedzanych należą Przemkowski, Dolina Baryczy (oba odwiedzane najchętniej przez miłośników ptaków, które na tutejszych stawach mają swoje siedliska), a także parki położone w górach: Chełmy, Rudawski, Śnieżnicki, Góry Sowie, Sudety Wałbrzyskie, Ślężański. Nie sposób wymienić wszystkich rezerwatów przyrody, natomiast warto wspomnieć, że jest w nich chroniona nie tylko przyroda ożywiona, ale i nieożywiona.
Podczas wędrówek można napotkać znakowane ścieżki turystyczne, które dodatkowo zaopatrzone są w tablice poglądowe. Są to na przykład ilustrowane opisy przedstawicieli fauny i flory, zjawisk geologicznych, czy ciekawych obiektów. W informacjach turystycznych warto z kolei zapytać o foldery zawierające wiedzę na temat poszczególnych ścieżek dydaktycznych.
(Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej