Podstawowe wyposażenie doświadczonego turysty. Najważniejszy element, to buty. Źle dobrane mogą zepsuć każdą, najpiękniejszą nawet wędrówkę. Przede wszystkim muszą być wygodne i wytrzymałe. Powinny sięgać za kostkę, aby chronić ją przed skręceniem. Odpadają więc wszelkiego rodzaju tenisówki i adidasy. Buty muszą być idealnie dopasowane – noga w ogóle nie powinna się w nich poruszać, nie mogą wszkże uciskać. Po prostu muszą być jak druga skóra, aczkolwiek grubsza i wytrzymała.
Ubranie – jest równie ważne jak buty. Najlepszy sposób, to ubierać się warstwowo, czyli, jak to mówią - “na cebulę”. To najwygodniejszy i najlżejszy sposób. Przy zmianach pogody można regulować temperaturę i zapobiegać przemarznięciu lub przegrzaniu. Przy samym ciele powinna być warstwa termoaktywna. Dobrym rozwiązaniem jest również założenie podkoszulki z najcieńszego polaru. Kiedy jest zimno – dobra jest bluza z polaru 200, a najlepsze uzupełnienie to kurtka z goretexu, chroniąca przed wiatrem. Należy zrezygnować z dżinsów – są niewygodne, a po zamoczeniu – ciężkie. Latem najlepsze są spodnie z polaru 100, albo krótkie spodenki. Polarowe spodnie mogą też posłużyć do spania. Lepiej nie zabierać żadnych pidżam, bo tylko niepotrzebnie obciążają plecy.
Niezbędne jest także nakrycie głowy – zimą chroni przed niskimi temperaturami, latem przed słońcem. Rolę tę z powodzeniem może pełnić chusta, która na głowie występuje w postaci bandany, ale może też posłużyć jako ręcznik, temblak czy inne przydatne rzeczy.
Zimą niezbędne są rękawiczki, ale przydają się one także w letnich miesiącach, chociażby do przytrzymywania się łańcuchów czy klamer.
Nie można zapomnieć o stopach, czyli dobrych skarpetach. Przy samej stopie powinna być warstwa oddychająca. Na pierwszą, cienką skarpetę powinno się zakładać drugą, grubszą.
Kiedy pada, dobrze jest mieć kurtkę przeciwdeszczową – najlepiej goretex lub anorak. Należy też pamiętać o folii na plecak, inaczej mogą przemoknąć dokumenty albo jedzenie.
Przy dłuższych trasach niezbędna może okazać się latarka. Najlepiej, jeśli jest to lampa czołowa, bo wtedy ma się wolne ręce. Konieczny jest zapas baterii i dodatkowa żarówka – nie halogenowa, bo te pożerają prąd z baterii w błyskawicznym tempie.
(Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej