Centralne Biuro Antykorupcyjne dopatrzyło się nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym Romana Ludwiczuka. – Popełniłem błąd, ale robienie z tego afery uważam za działanie polityczne - mówi wprost były zastępca prezydenta miasta. O tym, że CBA kontroluje oświadczenie majątkowe Romana Ludwiczuka informowaliśmy wiosną ubiegłego roku. Według kontrolujących, było to rutynowe działanie. W ubiegłym tygodniu w środkach masowego przekazu pojawiła się informacja, że w jednym z kontrolowanych oświadczeń, ówczesny zastępca prezydenta Wałbrzycha nie napisał, że jego żona pracuje w publicznej szkole podstawowej i prowadzi działalność gospodarczą. W ocenie funkcjonariuszy CBA, Roman Ludwiczuk powinien zwrócić blisko 140 tysięcy złotych z tytułu wynagrodzenia za pracę za okres obowiązywania nieprawidłowego oświadczenia. – To był mój niezamierzony błąd i nie unikam odpowiedzialności. Mam jednak opinię prawną, która mówi, że pieniądze za wykonaną przeze mnie pracę słusznie mi się należą – wyjaśnia Roman Ludwiczuk. - W lutym 2008 roku, po kontroli CBA prezydent Piotr Kruczkowski wezwał Romana Ludwiczuka do zwrotu pobranego wynagrodzenia i 17 marca skierował przedsądowe wezwanie do zapłaty.
Jednak już wówczas roszczenie było przedawnione na kwotę 128 tys. zł. Z kwestionowanych ogółem 138 tys. Roman Ludwiczuk odmówił zwrotu wynagrodzenia, przedstawiając opinię prawną, z której wynika, że brak jest podstaw do zwrotu żądanej kwoty. Służby prawne Urzędu Miejskiego w Wałbrzychu stwierdziły również, iż brak jest przepisów regulujących sytuację, w której wypłacono wynagrodzenie pomimo nieprawidłowości w oświadczeniu majątkowym. W związku z brakiem odpowiednich przepisów i przedawnieniem roszczenia niemal w całości, dochodzenie na drodze prawnej kwoty 10 tys. zł. Naraziłoby Gminę na ryzyko poniesienia prawie trzykrotnie wyższych wydatków sądowych. O zaistniałych okolicznościach CBA zostało poinformowane pismem z 30 kwietnia br. – wyjaśnia Ewa Frąckowiak, rzecznik prezydenta. Tymczasem CBA skierowało do prokuratury doniesienie o niedopełnieniu obowiązku funkcjonariusz publicznego przez prezydenta miasta. – Spodziewam się umorzenia tego postępowania, bo przecież nie mogłem narazić mieszkańców miasta na dodatkowe koszty – mówi Piotr Kruczkowski. – Niestety, dla mnie ta „afera” ma wymiar czysto polityczny – dodaje Roman Ludwiczuk.
Źródło: (RAD) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej