- Woda w powiecie wałbrzyskim może być tańsza - twierdzi Sojusz Lewicy Demokratycznej w Wałbrzychu. I organizuje społeczną akcję zbierania podpisów pod petycją w tej sprawie. Dokument trafi do samorządów gmin, wchodzących w skład Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Komunikacji. - To jest populistyczne ściganie się z PiS - mówi Zdzisław Dobrowolski, radny Wałbrzycha z… SLD!
- W ciągu ostatnich dwóch lat ceny wody wzrosły o ponad 60 procent – tłumaczy powiatowa radna Krystyna Herman.
Według lewicowych działaczy, wysoka cena wody i ścieków to pokłosie braku woli do przeprowadzenia zmian, które mogłyby ograniczyć opłaty.
- Konieczna jest reorganizacja struktur WZWiK, racjonalizacja zatrudnienia i kosztów administracyjnych oraz większa dbałość o ograniczenie strat – przekonuje radna.
Statystyka mówi, że średnia krajowa ceny wody i ścieków wynosi 5,90 zł za 1 m sześcienny. Tymczasem w Wałbrzychu trzeba płacić 9.28 zł. Według uchwały nr 3 zgromadzenia WZWiK, obecny cennik będzie obowiązywał do 31 lipca tego roku.
- Nieoficjalnie wiemy, że już szykuje się kolejna podwyżka. A WZWiK nie poczuwają się do przedstawienia mieszkańcom powiatu pełnej i rzetelnej kalkulacji cen wody – mówią Krystyna Herman i Robert Ławski.
Podpisy pod petycją będą zbierane w powiecie przez cale lato. Potem trafią do rad miejskich i gminnych, z których każda ma swojego przedstawiciela w WZWiK.
- Liczymy na to, że samorządy, zmobilizowane przez mieszkańców, zareagują na ich postulaty i wykażą się aktywnością w dążeniu do zmian na lepsze – wyjaśniają inicjatorzy akcji.
Niektórzy szefowie gmin są zdziwieni inicjatywą lewicy i nie wróżą jej powodzenia. Burmistrz Jedliny Zdroju Leszek Orpel i wiceburmistrz Szczawna Zdroju Urszula Burek zgodnie podkreślają konieczność inwestycji wodociągowych w regionie wałbrzyskim.
- Tutaj przez dziesięciolecia nic się w tej dziedzinie nie robiło. Musimy doganiać nowoczesność. Jeśli chcemy mieć czystą wodę i niezatruwające środowiska ścieki, musimy sięgnąć do kieszeni – mówią samorządowcy.
Inicjatywa lewicy spodobała się natomiast w Starych Bogaczowicach.
- Czas najwyższy, żeby coś z tymi cenami zrobić – mówi wicewójt gminy Henryk Łuczak.
Ale na pomyśle partyjnych kolegów suchej nitki nie zostawia Zdzisław Dobrowolski.
- Są to działania szkodliwe dla WZWiK i projektu modernizacji kanalizacji, realizowanego przez związek. Takie działania jątrzą, bo nie wskazują konkretnych rozwiązań – gromi partyjnych kolegów były przewodniczący WZWiK.
szela / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej