15 sierpnia o godzinie 11.45 uroczystą paradą spod Wojskowej Komendy Uzupełnień rozpoczęły się obchody upamiętniające Bitwę Warszawską, rozegraną w 1920 roku na przedpolach Warszawy. Uroczystości odbywały się na Placu Grunwaldzki pod Pomnikiem Zwycięstwa. Prowadził je Wojskowy Komendant Uzupełnień w Świdnicy ppłk. Krzysztof Ksztoń.
W uroczystościach oprócz mieszkańców naszego powiatu uczestniczyli także przedstawiciele samorządu terytorialnego: prezydent Świdnicy Wojciech Murdzek, jego zastępca Waldemar Skórski, wójt gminy Świdnica Teresa Mazurek, wicestarosta świdnicki Ryszard Wawryniewicz oraz przewodniczący rady miasta - Michał Ossowski, gminy - Henryk Sara i powiatu - Tadeusz Zawadzki. W tym dniu na Placu Grunwaldzkim nie zabrakło także głównych gości obchodów 15 sierpnia czyli przedstawicieli Związków Kombatanckich i Żołnierskich Ziemi Świdnickiej. To właśnie im, w krótkim przemówieniu, dziękował za heroiczną walkę za ojczyznę i propagowanie patriotycznej postawy w codziennym życiu, Komendant WKU Krzysztof Ksztoń.
Dzień Wojska Polskiego to, oprócz wspomnień o victorii warszawskiej, okazja do wręczenia odznaczeń, orderów oraz awansów na wyższe stopnie oficerskie. Po części oficjalnej odbył się krótki program artystyczny przygotowany przez wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury w Świdnicy, po którym złożono wieńce i wiązanki pod Pomnikiem Zwycięstwa. Zaraz po tym uczestnicy uroczyści przemaszerowali do Katedry Świdnickiej, gdzie odbyła się msza święta w intencji ojczyzny.
źródło: powiat.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej