Będzie apel do wojewodów i wytyczne dla stacji sanitarno-epidemiologicznych. Wszystko po to, by do przedszkoli wróciły piaskownice, zamykane w ostatnich miesiącach w wyniku restrykcyjnych norm sanitarnych.
Takie decyzje zapadły podczas wtorkowego spotkania, 19 października, w Świdnicy z udziałem Rzecznika Praw Dziecka, zastępcy Głównego Inspektora Sanitarnego, Powiatowego Inspektora Sanitarnego oraz wiceprezydenta Świdnicy.
– Mimo dobrej woli, dyrektorzy świdnickich przedszkoli zmuszeni byli podejmować decyzje o likwidacji piaskownic, ponieważ nie są w stanie spełnić stawianych im przez sanepid warunków. Doprowadziły do tego wymagania w sprawie atestów na piasek, kosztowne badania, którymi obciążane były placówki. To wszystko sprawiło, że tylko w dwóch z siedmiu miejskich przedszkoli dzieci mogły się bawić w piaskownicach. Niejasne przepisy odbierają dzieciom jedną z form przyjemnego spędzania czasu na powietrzu – mówi Waldemar Skórski, zastępca prezydenta Świdnicy.
Wkrótce ma się to zmienić, bowiem problemem, który pojawił się w Świdnicy oraz w innych polskich miastach, zainteresował się Rzecznik Praw Dziecka, Marek Michalak.
– Dla małego dziecka zabawa jest najważniejszą formą aktywności, pozytywnie wpływającą zarówno na jego rozwój fizyczny, jak i psycho-społeczny, dlatego zaniepokoiły mnie sygnały o lawinowym likwidowaniu piaskownic należących do przedszkoli. Dyrektorzy placówek – uzasadniając decyzje o ich likwidacji – wskazywali na zbyt restrykcyjne wymagania sanitarne oraz wysokie koszty badań laboratoryjnych w kierunku zanieczyszczeń mikrobiologicznych i parazytologicznych piasku. Nie zgadzam się na podejmowanie jakichkolwiek działań ograniczających dzieciom dostęp do atrakcyjnej i bezpiecznej zabawy. Mam nadzieje, że poczynione w Świdnicy uzgodnienia i zobowiązania pozwolą wrócić w tym temacie do normalności – mówi Marek Michalak.
Okazuje się, że normy sanitarne są zbyt restrykcyjnie traktowane. W wyniku spotkania w Świdnicy ustalono, że dzięki zachowaniu maksimum higieny, tak jak się działo do tej pory, będzie można w przedszkolach ponownie uruchomić piaskownice. Szczegółowe wytyczne, jak postępować mają stacje sanitarno-epidemiologiczne obejmujące m. in. ograniczenie obecnych kosztów badań piasku, wprowadzenie innych testów, mają zostać wkrótce wydane. Gdy to się stanie, istnieje realna szansa, że piaskownice powrócą do wszystkich przedszkoli i innych tego typu placówkach w całej Polsce.
źródło: um.swidnica.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej