Awaria prądu. Turyści zostają uwięzieni w zimnych i ciemnych podziemiach. Na ratunek spieszy im 47 ratowników. 22 osoby zostają ranne. Na szczęście to tylko ćwiczenia służb ratowniczych, ale - co ciekawe - pierwsze tego rodzaju w Polsce.
piątek 47 ratowników wzięło udział w pozorowanej akcji, jaka miała miejsce w podziemnym kompleksie Osówka. A wszystko w ramach Międzynarodowego Seminarium Technik Ratownictwa Jaskiniowego pod hasłem ,,Bezpieczny Punkt dla Turystyki (przypadki masowe)". - Założeniem ćwiczeń była ewakuacja osób z podziemi oraz udzielanie im niezbędnej pomocy - wyjaśnia Tadeusz Widomski z Komisji Szkolenia GORP i dodaje, że w tego rodzaju przypadkach najczęściej wśród poszkodowanych dochodzi do urazów, skręceń i zwichnięć stawów oraz wychłodzenia organizmu. W tej pozorowanej akcji jeden z ,,poszkodowanych" miał również ciało obce w brzuchu. Zgodnie z planem ćwiczeń, pierwsza grupa ratowników, zaopatrzona w apteczki oraz nosze, udała się do podziemi, aby udzielić pomocy najbardziej potrzebującym. Druga grupa ratowników, wyposażona w pianki nurkowe, apteczki i nosze, skierowała się w stronę zalanych korytarzy. Z kolei trzecia grupa, wyposażona w sprzęt alpinistyczny, działała od strony szybu wentylacyjnego. Czwarta grupa obstawiała wszystkie wyjścia z podziemi, piąta - dyspozycyjna - pozostawała na powierzchni.
Łącznie ,,poszkodowane" były 22 osoby, w role których wcielili się uczniowie z Zespołu Szkół w Głuszycy - dla nich była to świetna lekcja, jak należy zachować się w podobnej sytuacji. - W tego rodzaju przypadkach przede wszystkim należy słuchać przewodnika, nie rozchodzić się, nie siadać na ziemi, ani nie wchodzić do wody, żeby nie wychłodzić ciała. W miarę możliwości nie przemieszczać się - instruował Tadeusz Widomski. Akcja trwała 2,5 godziny. Wśród jej uczestników byli zarówno ratownicy GOPR, ratownicy z Terenowej Stacji Ratownictwa Górniczego, jak i ratownicy wysokościowi z Państwowej Straży Pożarnej. W grupie ćwiczyły również cztery kobiety oraz czterech Węgrów. - Panie pracowały na równi z mężczyznami, nie było tu żadnej różnicy, świetnie się spisały - chwalił Widomski. - Węgrom z kolei zabroniliśmy używać języka angielskiego, co celowo było dodatkowym utrudnieniem, bo trzeba było wypracować taki sposób, aby sprawnie się porozumieć - dodał. Celem pierwszych tego rodzaju ćwiczeń w Polsce, była ewakuacja i udzielenie pierwszej pomocy w przypadku wypadków masowych w obiektach turystycznych pod ziemią.
źródło: gluszyca.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej