Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu rozpoczął działania zmierzające do zbudowania w naszym regionie szerokiego partnerstwa różnych podmiotów, którego celem ma być praca na rzecz rozwoju lokalnego rynku pracy. Podczas pierwszego spotkania sygnatariusze porozumienia podpisali list intencyjny określający wstępne cele działań partnerskich. Na spotkanie inaugurujące proces budowy Partnerstwa na Rzecz Rozwoju Lokalnego Rynku Pracy zaproszeni zostali przedstawiciele 14 instytucji i organizacji mających w obecnej chwili największy potencjał do dokonywania zmian na lokalnym rynku pracy. Rynku, który w ciągu kilku ostatnich lat podlegał bardzo poważnym zmianom. Główny problem to wzrost udziału liczby osób bezrobotnych z wykształceniem wyższym w ogólnej liczbie zarejestrowanych ludzi bez zatrudnienia. Młodzi ludzie rozpoczynają swa karierę zawodowa od rejestracji w urzędzie pracy. Często pierwszym doświadczeniem zawodowym jest dla nich podjecie stażu lub przygotowania zawodowego finansowanego przez urząd pracy. - Najliczniejszą i stale powiększającą się grupą bezrobotnych są osoby z wykształceniem podstawowym, gimnazjalnym i poniżej tego wykształcenia. W roku 2007 w statystykach PUP w Wałbrzychu stanowili liczbę 3954 osób, tj. 37,03 % ogółu osób zarejestrowanych.
Dla tej grupy bezrobotnych urząd dysponuje najmniejszą liczbą ofert pracy. Pracodawcy coraz rzadziej zgłaszają propozycje zatrudnienia dla osób bez kwalifikacji - mówi Jolanta Glapiak, dyrektor PUP w Wałbrzychu. Między innymi rozwiązaniem problemu niskich kwalifikacji osób bezrobotnych mają służyć prace podmiotów skupionych w Partnerstwie na Rzecz Lokalnego Rynku Pracy. Są wśród nich instytucje samorządowe: Powiatowy Urząd Pracy w Wałbrzychu, Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy w Wałbrzychu, gmina Wałbrzych, powiat wałbrzyski, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wałbrzychu, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, a także jednostki edukacyjne, takie jak: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Wałbrzychu. Organizacje pozarządowe w partnerstwie reprezentują Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, Fundacja Merkury, Fundacja Wałbrzych 2000 i Stowarzyszenie Wspierania Ruchu Aktywności Lokalnej Forum Wałbrzyskie. Działania Partnerstwa chcą także wspierać Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Wałbrzychu oraz Miejski Zakład Usług Komunalnych Spółka z o.o. w Wałbrzychu. - Pragniemy, aby pracami w partnerstwie zainteresowali się także lokalni przedsiębiorcy i pracodawcy- podkreślali uczestnicy spotkania. Będziemy próbowali zachęcić ich do współpracy mówi Jolanta Glapiak. - Wynikiem prac grupy inicjatywnej jest podpisanie listu intencyjnego w ślad za którym mają pójść działania zmierzające do sformalizowania partnerstwa i podpisania umowy na mocy której partnerstwo rozpocznie swoje prace. Chcemy, aby nastąpiło to najpóźniej do końca lutego 2009 roku - dodaje Marcin Szewczak z Forum Wałbrzyskiego. - Niewątpliwie proce budowy tak dużego partnerstwa musi potrwać. Najważniejsze jest to, aby jego członkowie chcieli ze sobą współpracować na rzecz rozwiązywania lokalnych problemów rynku pracy- podkreśla Waldemar Weihs z Fundacji Merkury. Uczestnikom spotkania inaugurującego prace partnerstwa udało się już wypracować 18 obszarów na których chcieliby działać. Są wśród nich m.in. Aktywizacja oraz poszukiwanie nowych form oddziaływania na osoby nieaktywne zawodowo, w tym na osoby z wykluczenia społecznego oraz osoby 45+; edukacja społeczeństwa w zakresie uprawnień i ograniczeń z obszaru pomocy społecznej; podejmowanie inicjatyw badawczych oraz analiz w odniesieniu do lokalnego rynku pracy, podejmowanie działań, w tym działań innowacyjnych, skierowanych do młodzieży, w tym wychowanków placówek opiekuńczych, przygotowujących do wejścia na lokalny rynek pracy, podejmowanie działań aktywizujących zawodowo osoby niepełnosprawne, upowszechnianie informacji o prawach pracowniczych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Środków finansowych na realizację swoich zadań Partnerstwo na Rzecz Rozwoju Lokalnego Rynku Pracy zamierza szukać głównie w Europejskim Funduszu Społecznym.
Źródło: Acz / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej