Leśniczy Roman Zięba w otoczeniu uczniów Zespołu Szkół Integracyjnych. Śmieci porzucone wśród drzew, przemykające po leśnych ścieżkach samochody, puszczane luzem psy. To największe bolączki leśników jak Polska długa i szeroka. Leśnicy w Wałbrzychu wzięli się na sposób. Nawiązali współpracę ze szkołami i w lesie, przy ognisku i pieczonych kiełbaskach przekonują, że warto las kochać i dobrze traktować. Uczniowie klas 4 - 6 z Zespołu Szkół Integracyjnych już wyglądają na przekonanych. - Atmosfera w lesie jest fantastyczna. Można odetchnąć świeżym powietrzem, odpocząć. Można spotkać sarnę, albo dzika. Tylko muflonów jest bardzo mało. Jest cicho i spokojnie - chwalą las dzieci. Wiedzą też że: nie wolno hałasować, jeździć samochodami, palić ognisk, zostawiać szklanych butelek i innych śmieci, straszyć zwierząt. Wiedzą też, że w lesie rosną dęby, świerki, brzozy i buki. - Duża ilość buków oznacza, że na tym terenie dominują gleby górskie - dodaje, bardzo zainteresowany tą tematyką Radek Rychter. Leśne zajęcia i współpracę z nadleśnictwem bardzo sobie chwali nauczycielka przyrody, Elżbieta Ślusarska.
- To znakomita forma przekonania dzieci, jak ważne jest właściwe zachowanie w lesie. Jeśli teraz się tego nie nauczą, to nie będą szanować przyrody jako ludzie dorośli – podkreśla. Roman Zięba z Nadleśnictwa Wałbrzych docenia rolę edukacji, choć leśnicy mają przy tym dużo dodatkowej pracy. - Las, to producent tlenu. Bez lasu nie ma życia. Im wcześniej uczniom o tym powiemy, tym lepiej. Na szczęście dzieci okazują duże zainteresowanie sprawami przyrody, chętnie się uczą o drzewach, ptakach i zwierzętach. Jest bardzo duża szansa, że już jako dorośli, nie będą wysypywać śmieci na skraju lasu i przekażą te pozytywne zachowania z kolei swoim dzieciom - mówi Roman Zięba. I dokłada drewna do ogniska, rozpalonego na wyznaczonym terenie. To nagroda dla uczniów za naukę o lesie i dobrze rozwiązane testy.
Źródło: (Szela) / 30minut
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej