Umówił się przez internet na spotkanie z 13-latką. Gdy przyjechał na miejsce zamiast dziewczynki czekała już na niego jej matka i policja.
Do 13-letniej mieszkanki Wałbrzycha, na jednym z portali społecznościowych odezwał się dorosły mężczyzna. Dziewczynka o zaistniałej sytuacji poinformowała matkę. Zaniepokojona kobieta przejęła inicjatywę i umówiła się z 33-letnim mieszkańcem Świebodzic na spotkanie. Gdy ten przyjechał na spotkanie na miejscu czekali na niego powiadomieni wcześniej policjanci. Mężczyzna trafił do policyjnego aresztu. Usłyszał już zarzut składania za pośrednictwem internetu propozycji seksualnych 13-letniej dziewczynce. Przyznał się do winy. O jego dalszych losach zadecyduje sąd. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności.
Niestety to nie jedyny tego typu przypadek w ostatnim czasie. Dlatego policja wciąż informuje o zagrożeniach związanych z wirtualną rzeczywistością. Od kilku lat przedstawiciele Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu włączają się m.in. w obchody Międzynarodowego Dnia Bezpiecznego Internetu. W tym roku wszystkie związane z nim działania realizowane były pod hasłem „Razem zmieniamy internet na lepsze”. Funkcjonariusze wydziału prewencji spotkali się z uczniami klas III-VI Publicznej Szkoły Podstawowej nr 26 w Wałbrzychu oraz Publicznej Szkoły Podstawowej nr 21 w Wałbrzychu w Multimedialnej Filii Biblioteki pod Atlantami. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo w sieci. Podczas prelekcji zwrócono uwagę, że internet, to nie tylko możliwość nauki i zabawy, ale również zagrożenia. Przedstawiono najczęściej występujące zagrożenia tj.: cyberprzemoc, niebezpieczne kontakty, szkodliwe treści, zagrożenie prywatności, przestępstwa internetowe, m.in. kradzież danych oraz problem uzależnienia od internetu. Policjanci podkreślili również, że każdy użytkownik może przyczynić się do tego, aby internet był miejscem bezpiecznym i pozytywnym. - Każdy z nas ponosi odpowiedzialność za to, co robi w sieci i w jaki sposób z niej korzysta – wyjaśniali funkcjonariusze. Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród młodych ludzi. Uczniowie mieli możliwość usystematyzować swoją wiedzę tak, aby móc bezpiecznie poruszać się w sieci. Na koniec spotkania przypomniano, że ofiary lub świadkowie cyberprzemocy powinni szukać wsparcia – porozmawiać z rodzicami, pedagogiem, wychowawcą bądź inną osobą dorosłą. Razem łatwiej rozwiązać problem.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej