Wałbrzyski ZUS podpisał umowę o współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa. Instytucje będą współpracowały w zakresie promocji wiedzy o zabezpieczeniu społecznym.
Wspólne działania będą się odbywały na styku nauki i praktyki ubezpieczeniowej, co zdaniem sygnatariuszy porozumienia daje pewność skutecznego połączenia wiedzy i praktyki jej stosowania. W ramach umowy eksperci ZUS będą prowadzili wykłady dla zainteresowanych studentów oraz realizowali wspólnie z pracownikami naukowymi uczelni projekty z zakresu tematyki ubezpieczeń społecznych. - Umowa przypieczętuje wieloletnią współpracę wałbrzyskiego oddziału ZUS i Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Bardzo zależy nam na tym, żeby uświadomić studentom, czym są ubezpieczenia społeczne i jaką rolę pełnią. Taka wiedza procentuje w przyszłym życiu zawodowym. Ważną rzeczą są również praktyki studenckie, branie udziału w wykładach oraz konferencjach poświęconych ubezpieczeniom społecznym - mówi Beata Dyko, Dyrektor Oddziału ZUS w Wałbrzychu. Podjęcie współpracy pozwoli na wzbogacenie programów nauczania na studiach wyższych o informacje z zakresu ubezpieczeń społecznych oraz udział we wspólnych projektach naukowych, badawczych, rozwojowych, w tym wspólnej organizacji konferencji naukowych poświęconych tematyce ubezpieczeń społecznych. Specjaliści ZUS będą doradzali i konsultowali oraz wspierali merytorycznie studentów piszących prace dyplomowe z zakresu ubezpieczeń społecznych. Dzięki współpracy z Zakładem studenci uzyskają dostęp do materiałów zgodnych z tematyką prac oraz pomoc w przypadku pisania przez nich materiałów informacyjnych nt. ubezpieczeń społecznych przeznaczonych do emisji i publikacji w mediach akademickich. – Zakładamy, że przede wszystkim studenci kierunków administracyjnych będą aktywniejsi, będą na praktykach i być może znajdą kiedyś zatrudnienie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wiedza, którą chcemy dostarczyć studentom przyda się każdemu. Współpraca będzie owocowała poprzez wspólne zajęcia, konferencje, wykłady, a może i wspólne publikacje. Cześć wykładów będzie otwarta nie tylko dla studentów, ale również dla zainteresowanych tematem mieszkańców Wałbrzycha i okolic – mówi prof. nadzw. dr hab. Piotr Jurek, Rektor Państwowej Wyższej Szkoły im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. - Pod koniec ubiegłego roku występowaliśmy w PWSZ z prelekcjami w ramach programu „Nowoczesne Zarządzanie Biznesem”. Po podpisaniu umowy planujemy rozpocząć cykl wykładów dla studentów tej uczelni – dodaje Dyrektor Dyko. Wiedza o ubezpieczeniach społecznych przyda się przede wszystkim studentom I i II stopnia kierunku administracja, ale nie tylko. Wszak wszyscy studenci niebawem wkroczą lub już wkroczyli na rynek pracy, zostając klientami Zakładu – ubezpieczonymi lub płatnikami składek, a wtedy praktyczna wiedza na temat zabezpieczenia społecznego będzie dla nich bezcenna.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej