Ścieżki rowerowe, nowe chodniki i oświetlenie wartości 4 milionów złotych, rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 1 i uporządkowanie parkingu w rejonie firmy „Colgate” – to tylko niektóre z inwestycji, jakie zrealizowane zostaną w 2017 roku na osiedlu Zawiszów w Świdnicy.
Pierwsze z cyklu spotkań Prezydent Miasta Świdnicy z mieszkańcami odbyło się w poniedziałek, 6 lutego na Zawiszowie. W Szkole Podstawowej nr 1 grupa blisko 40 osób zapoznała się z raportem dotyczącym bezpieczeństwa przygotowanym przez policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Świdnicy, nowymi zasadami Budżetu Obywatelskiego oraz planem inwestycyjnym na rok 2017. Dyskusja trwała 3 godziny. Po przedstawieniu przez policję statystyk dotyczących bezpieczeństwa na osiedlu Zawiszów głos zabrała prezydent miasta Beata Moskal-Słaniewska, która przedstawiła inwestycje zakończone, a także te, które mają rozpocząć się w najbliższym czasie. Będą to przebudowy istniejących chodników wraz z budową nowych ścieżek rowerowych wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Gen. Władysława Andersa do ul. Henryka Pobożnego oraz wzdłuż całej długości ul. Henryka Pobożnego wraz z wymianą oświetlenia ulicznego oraz wzdłuż ul. Kazimierza Odnowiciela od ul. Henryka Pobożnego do ul. Esperantystów i wzdłuż ul. Waleriana Łukasińskiego do ul. Krętej, gdzie również zostanie wymienione oświetlenie uliczne. Koszt tych inwestycji to blisko 4 miliony złotych. -Takiej kwoty na inwestycje na osiedlu Zawiszów nie było od lat. Chcemy dzięki środkom unijnym przebudować najważniejsze szlaki komunikacyjne w tym rejonie miasta wraz z budową bezpiecznych ścieżek rowerowych, co jest początkiem naszych działań odnośnie stworzenia sieci ścieżek łączących wszystkie większe dzielnice Świdnicy – podkreślała w trakcie spotkania prezydent Świdnicy, Beata Moskal-Słaniewska.
Wśród problemów, które sygnalizowali mieszkańcy znalazły się te związane z hałasem na ulicy Kazimierza Wielkiego i Stęczyńskiego. Chodzi o wzmożony ruch TIR-ów w tym rejonie osiedla. Miasto wystąpiło do zarządcy drogi, czyli GDDKiA o wyłączenie ulicy Stęczyńskiego z ruchu samochodów ciężkich. Niestety, otrzymano decyzję negatywną umotywowaną tym, że w tej chwili nie ma możliwości przeniesienia transportu w inny sposób na drogę krajową nr 35. Jest jednak dobra wiadomość. - Obecnie tworzony jest plan zagospodarowania przestrzennego dla Osiedla Zawiszów i na pewno ujęte w nim zostanie wytyczenie nowej drogi, która przeniesie ruch bezpośrednio na łącznik. Otwiera to nam nowe możliwości. Będzie to jednak proces długoterminowy, kilkuletni - wyjaśniała prezydent Beata Moskal-Słaniewska. Już wkrótce rozwiązany zostanie problem, o którym mieszkańcy Zawiszowa mówili od kilku lat. Chodzi o kierowców TIR-ów, którzy podczas postojów przy zakładzie Colgate pozostawiali po sobie spore ilości śmieci. Urząd Miasta podpisał porozumienie z firmą, która na tyłach fabryki wybudować ma parking oraz zaplecze sanitarne dla kierowców. Prace ruszą jeszcze w tym roku.
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej