sowie

Newsy, informacje z regionu Góry Sowie, Sudety, Wałbrzych i okolice

Ostatnio komentowane
Publikowane na tym serwisie komentarze są tylko i wyłącznie osobistymi opiniami użytkowników. Serwis nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ich treść. Użytkownik jest świadomy, iż w komentarzach nie może znaleźć się treść zabroniona przez prawo.
Data newsa: 2008-12-31 08:45

Ostatni komentarz: No spoko, tylko autor chyba nigdy w markecie nie pracował. Zarabia się grosze, na nockach cały czas potrafią płacić 5 zika za godzinę, Jak się idzie dorywczo to traktują cię jak szmatę, pracownicy którzy w końcu mają nad kimś czyli na Tobą władze i mogę się wyżyć i w końcu poczuć lepiej. W jednej taktują trochę lepiej w innej trochę gorzej. Ale nie ma to jak pracować u rozsądnych ludzi którzy prowadzą swój mały.średni biznes z większością da się dogadać jak z człowiekiem. Ja pracowałem w marketach, moja dziewczyna moja mama pracowała wiele lat, więc wiem coś o tym. I takimi artykułami z przyjemnością podcieram tyłek.
dodany: 2012.05.12 19:45:51
przez: zawsze spoko
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-17 18:33

Ostatni komentarz: Świetny tekst! Bardzo dobrze sie czyta i można nawet czasem się uśmiechnąć ;)
dodany: 2012.04.25 09:14:18
przez: Martucha
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-05 20:14

Ostatni komentarz: No faktycznie ta Sylwia jest całkiem inna.
Zraniła mnie odpowiedź o tym, że XVIII wieku nie mamy i że żaden mężczyzna nie przyjedzie na białym rumaku. A może on byłby równie romantyczny jak jego partnerka...Nigdy nic nie wiadomo i widać, że z tą dziewczyną nie miałabym o czym gadać.
Pozdrawiam
dodany: 2010.11.09 20:20:42
przez: Ellen
czytaj więcej
Data newsa: 2009-02-10 16:33

Ostatni komentarz: Zgadzam się że tWOJE jest skromne a więc milcz kobieto!!!
dodany: 2010.10.15 21:18:54
przez: do pauliny sz.:)
czytaj więcej
Data newsa: 2009-03-23 21:22

Ostatni komentarz: A ja mam pytanie do człowieka o nicku "mójłeb". A kim, wg Ciebie, jest Martyna Sz.? Bo dla mnie jest kimś równie niewyrazistym co osoba z tego wywiadu. Dziewczyna śpiewa, ten tatuuje. Chłopak robił sobie wywiady z osobami z naszego nocnikowego miasta, biorąc je za ciekawe i warte uwagi. Przynajmniej ja tak odbieram ten cykl rozmów. Fakt faktem, że wywiad ten nie jest w 100% rozkładający na kolana, ale mnie bardziej irytują tutaj lakoniczne odpowiedzi, niż sama rozmowa z pytaniami, które wg. mnie są na przyzwoitym poziomie. Czepiasz się chłopaka, który coś robi i chce się rozwijać. Tyle, peace.
dodany: 2010.08.08 12:24:53
przez: kbqauasbf
czytaj więcej
Data newsa: 2009-06-09 16:40

Ostatni komentarz: Widać bardzo wyraźnie, że autor jest zwolennikiem PO. Zdecydowanie za bardzo i mija się z pewnymi faktami przez co nie można mówić że artykuł jest merytoryczny. A szkoda.
dodany: 2010.07.10 19:40:16
przez: GreenWatch
czytaj więcej
Data newsa: 2010-01-18 21:03

Ostatni komentarz: E no, ziomek :)
Wiedziałeś, że opublikowali Twój wywiad z nim nawet na jego oficjalnej stronie? :)
http://pejaslumsattack.pl/index.php?go=wywiad_tojestchujowe

Gratulacje!
dodany: 2010.06.13 22:42:28
przez: gość
czytaj więcej
Przyszłość mieszka w smart city
2022-08-12 11:50

Migracja ludności do miast nie jest nowym zjawiskiem. Od lat głównie młodzi ludzie, w poszukiwaniu lepszych warunków życia i możliwości rozwoju przenoszą się do większych ośrodków miejskich. Polskie miasta takie jak Warszawa, Wrocław czy Poznań wciąż się rozrastają, powstają kolejne budynki mieszkalne, miejsca pracy, a wraz z nimi miasta inwestują w innowacyjne rozwiązania i inicjatywy mając na celu poprawę jakości życia miejskich społeczności. Działania w tym zakresie określane są jako inteligentne miasta (ang. smart city) i pierwsze z nich były rozwijane już w latach 60. i 70. XX w. w Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tych latach US Community Analysis Bureau zaczęło wykorzystywać środki takie jak bazy danych oraz zdjęcia lotnicze w celu lepszego ukierunkowania usług, zmniejszania ubóstwa czy łagodzenia skutków różnych katastrof.


Definicja inteligentnego miasta

 

Istnieje wiele definicji inteligentnego miasta stworzonych zarówno przez naukowców, ekspertów jak i ogromne korporacje. Mimo minimalnych różnic w brzmieniu czy wykorzystaniu konkretnych terminów, z tych różnych perspektyw wyłania się spójna idea tego czym jest smart city:

 

Miasto wykorzystujące nowoczesne technologie informatyczno-komunikacyjne mające na celu poprawę jego wydajności, udostępniania informacji oraz usług i poprawę jakości oraz dostępności usług publicznych. Celem inteligentnego miasta jest jego rozwój gospodarczy przy jednoczesnej poprawie życia mieszkańców dzięki wykorzystaniu inteligentnych technologii i analizy danych.

 

Inteligentne miasto więc to takie, które przy wykorzystaniu innowacyjnych technologii wdraża rozwiązania mające na celu poprawę warunków życia w nim. Obszary, w których wdrażane są te technologie to:

 

  • komunikacja,
  • środowisko,
  • zarządzanie,
  • gospodarka,
  • jakość życia oraz
  • ludzie.

 

W zależności od położenia inteligentnego miasta i priorytetów jakie przyjmie ono w swoim rozwoju, rozwijane mogą być różne z wyżej wymienionych obszarów. Jak czytamy w 12 wydaniu Monitoringu trendów w innowacyjności PARPu: „Miasta amerykańskie skupiają się przede wszystkim na specyficznym planowaniu przestrzennym, zakładającym wzrost miasta w centrum, a jednocześnie ograniczającym nadmierną koncentrację zabudowy i ludzi. W Australii kluczową rolę pełnią media cyfrowe, przemysły kreatywne i inicjatywy kulturalne, w Europie natomiast dużą uwagę przywiązuje się do wykorzystania technologii informacyjnych i komunikacyjnych w gospodarce energetycznej oraz transportowej”.

 

Technologie wykorzystywane przez inteligentne miasta

 

Jedną z wielu technologii wykorzystywanych przez smart cities jest Internet Rzeczy (ang. Internet of Things). Według definicji znajdującej się na stronie copadata.com jest on „siecią połączonych urządzeń, które mogą komunikować się ze sobą i udostępniać dane użytkownikom przez Internet. Urządzenia IoT mogą łączyć się z internetem i często są wyposażone w czujniki, umożliwiające im gromadzenie danych.”. Prócz Internetu Rzeczy inne technologie znajdujące zastosowanie w inteligentnych miastach to np. sztuczna inteligencja (AI), interfejsy programowania aplikacji (API), usługi przetwarzania w chmurze, pulpity nawigacyjne, nauczanie maszynowe, komunikacja maszyna-maszyna, czy topologia siatki (mesh networking). Niezależnie od tego, które z nich zostaną rzeczywiście wykorzystane, ich zadaniem jest gromadzenie i analiza danych, a następnie wdrażanie działań mających usprawnić funkcjonowanie miasta i jakości oferowanych przez nie usług skierowanych do mieszkańców.

 

Wykorzystywanie nowych technologii jest niezbędne do dalszego rozwoju inteligentnych miast, które będą odgrywać coraz większą rolę w przyszłości. Przez ciągłą migrację ludności do miast i ich rozbudowę powstają kwestie takie jak coraz większe zużycie energii, większa produkcja odpadów czy zwiększone emisje CO2. Rozwijanie innowacyjnych technologii oraz wcielanie ich w miejskie struktury a także przyszłościowe planowanie kolejnych inteligentnych inwestycji zapewnią miastu przyszłości zrównoważony rozwój, niezbędny dla jego przetrwania.

 

Źródła:
www.parp.gov.pl/storage/publications/pdf/220627_RAPORT_Monitoring-trendw-w-innowacyjnoci-vol.-12_czerwiec-2022-www.pdf
copadata.com/pl/produkty/platform-editorial-content/co-to-jest-iot-oraz-iiot/

innowacje.dp.org.pl



Wróć
dodaj komentarz | Komentarze: