Woda w kamiennogórskim Zalewie została przebadana przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska Wyniki są jak najbardziej zadowalające - wskazują, że woda jest czysta i nie powoduje żadnych zagrożeń dla żyjących w niej zwierząt. Mieści się w normach natlenienia, występowania azotów, fosforu i węgla. W normie jest także wskaźnik ChZTCr, używany w laboratoriach do oceny jakości wody.
W próbce pobranej z Zalewu nie stwierdzono występowania Prymnesium parvum, groźnego glona powodującego toksyczne zakwity. Ten gatunek glonów z grupy złotych alg odpowiada za śmiertelne zatrucia ryb, ostatnio m.in. w Odrze.
W wodzie Zalewu występują natomiast licznie przedstawiciele drobnej flory i fauny. Zielonkawy kolor wody mogą powodować okrzemki (glon) i zielenice. Są w niej także: orzęski (pierwotniaki), wrotki (bezkręgowce) oraz wioślarki (skorupiaki).
Na poprawę jakości wody ma wpływ biologiczne oczyszczanie zbiornika zlecone przez miasto Kamienna Góra. Do Zalewu wpływa teraz więcej wody. To dzięki budowie nowego jazu na rzece Zadrna i rozbudowie systemu zasilającego.
W przyszłości mamy zamiar zbudować nad Zalewem filtr biologiczny. Ma zostać także zmodernizowany układ zrzutu wody w okolicach plaży, który pomoże w usuwaniu zastoin. Lepszą wymianę wody zapewni też planowany przekop pod cyplem.
Źródło: kamiennagora.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej