Od paru miesięcy Głuszyca została wymazana z mapy miasteczek, w których nie ma lokalu gastronomicznego z prawdziwego zdarzenia. W dawnej piekarni, jadąc z Wałbrzycha przez Jedlinę-Zdrój, na samym początku Głuszycy, otwarto nową restaurację o sympatycznej nazwie „Stara Piekarnia”. Ten fakt warto odnotować złotymi zgłoskami. To nobilitacja miasta, widomy znak przemian wynoszących je z ogona zacofanych miasteczek Dolnego Śląska .
Ostatnia czynna w miecie restauracja „Relaks” na skrzyżowaniu drogi do Kolc i Głuszycy Górnej przestała funkcjonować w 1994 roku. Jej właściciel skwitował tę decyzję krótko: nikt już nie chce się tu relaksować, odkąd piwo można kupić w każdym sklepie. Był to czas, kiedy skutki tzw. restrukturyzacji przemysłu i reformy finansów Balcerowicza dały się odczuć w naszym mieście szczególnie dotkliwie. Upadły fabryki włókiennicze, bezrobocie sięgało zenitu, nie było mowy o gościach z zewnątrz, bo nie było takich atrakcji, które mogłyby przyciągnąć turystów.
„Relaks” zmieniał właścicieli i jak widać do dziś nie znalazł kontynuatora, a miejsce jest korzystne z uwagi na rosnący z roku na rok ruch turystyczny na Osówkę.
Ale Głuszyca dziś już nie jest pustynią gastronomiczną. Można zatrzymać się na dobrą rybę w Łowiskach Pstrąga w Łomnicy i Rybnicy Małej, znaleźć nocleg i wyżywienie w kilku gospodarstwach agroturystycznych w Sierpnicy i Łomnicy. Od wielu lat funkcjonuje w centrum miasta tania Jadłodajnia „Finezja”, jest drink-bar „Zamek”, jest bar-kawiarnia „Nowa”. Lada dzień można się spodziewać dalszych punktów gastronomicznych, chociażby w dawnym żłobku u pana Józefa Cupiała
„Stara Piekarnia” wypełnia jednak lukę jako lokal restauracyjny w całym tego słowa znaczeniu, lokal serwujący całodzienne wyżywienie, z dobrą kuchnią, starannie wyposażony i zadbany, obszerny i estetyczny, z osobną salką balową i parasolami na świeżym powietrzu. Można się tu zatrzymać samochodem, a wkrótce i autokarem, bo dodatkowy parking jest w przygotowaniu. Można lokal wynająć na narady, konferencje, uroczystości rodzinne..
Piszę o „Starej Piekarni” pod świeżym wrażeniem, bo miałem okazję spędzić w niej miły wieczór, skonsumować placek po węgiersku, spotkać się ze staropolską gościnnością, a ponieważ znam ten obiekt tak długo jak jestem w Głuszycy, a będzie to już prawie pół wieku, tym bardziej doceniam trud i determinację obecnych właścicieli, aby ze starej zrujnowanej piekarni, w której o mały włos nie powstała fabryka cukierków, uczynić funkcjonalną, nastrojową restauracyjkę. Jeśli dodamy do tego niezwykle grzeczną, sympatyczną obsługę, gustowny wystrój wnętrz, bez przesadnego przepychu i natłoku elementów dekoracyjnych, no i rzecz bardzo istotną w naszym mieście – przystępne ceny, to można właścicielce restauracji, pani Wiolecie Prokopek Olszewskiej ( jak się okazuje obecnej radnej) szczerze pogratulować. Zachęcam Czytelników, aby jak najrychlej przekonali się o tym z autopsji, ja to już zrobiłem i myślę nie po raz ostatni.
Stanisław Michalik, „Głos Głuszycy
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej