31 lipca 2019 r., w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego we Wrocławiu, podpisany został list intencyjny, w którym Marszałek Województwa Dolnośląskiego oraz przedstawiciele kilku innych gmin (w tym Bielawy) zadeklarowali współpracę w kontekście przejmowania i rewitalizacji przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego linii kolejowych, aby m.in. wspólnie przeciwdziałać wykluczeniu komunikacyjnemu i zadbać o rozwój turystyki i potencjału gospodarczego regionu.
Realizując zapisy zawarte w ww. liście w latach 2019 - 2024 Województwo Dolnośląskie:
- przejęło od PKP S.A. sześć linii kolejowych o łącznej długości ponad 100 km, w tym trakcję relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra"
- zmodernizowało i oddało do użytkowania linię kolejową nr 341 relacji "Bielawa Zachodnia - Dzierżoniów Śląski"
- podpisało umowę z wykonawcą I etapu rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra" na odcinku Bielawa Zachodnia - Camping "Sudety" - Nowa Bielawa (nowa nazwa: Bielawa - Góry Sowie). Zakończenie robót zaplanowano na I kwartał 2025 r.
- zabezpieczyło w swoim budżecie 100.019.998 zł (w tym 56.910.568 zł z Unii Europejskiej) na realizację II etapu rewitalizacji linii kolejowej nr 318 relacji "Bielawa Zachodnia – Srebrna Góra" na odcinku Nowa Bielawa (nowa nazwa: Bielawa - Góry Sowie) - Srebrna Góra.
Zadanie ma zostać zrealizowane do 30 czerwca 2026 r.
W tym samym czasie Gmina Bielawa:
- rozpoczęła negocjacje z PKP S.A. na temat przejęcia na własność budynku dworca kolejowego Bielawa Zachodnia, które ostatecznie powinny zakończyć się w III kwartale 2025 r.
- rozpoczęła prace projektowe dotyczące przebudowy dróg gminnych łączących stację kolejową Bielawa Zachodnia z centrum miasta oraz budowy przy przedmiotowej stacji centrum przesiadkowego typu "parkuj i jedź"
- zorganizowała spotkanie robocze, w którym uczestniczyli włodarze gmin Bielawa, Stoszowice (Paweł Gancarz - obecnie Marszałek Województwa Dolnośląskiego) oraz Radków (Jan Bednarek), dotyczące kontynuacji działań w zakresie odbudowy trakcji Kolei Sowiogórskiej
- przygotowała wspólny wniosek ww. samorządów do Marszałka Województwa Dolnośląskiego w sprawie kontynuacji działań w zakresie odbudowy całej trakcji Kolei Sowiogórskiej, która kilkadziesiąt lat temu była jedną z głównych atrakcji turystycznych naszego subregionu
- uczestniczyła w spotkaniu konsultacyjnym gmin sowiogórskich z władzami województwa na temat zasadności realizacji wspomnianego wyżej wniosku
W efekcie, 2 grudnia 2024 r. Zarząd Województwa Dolnośląskiego podjął uchwałę w sprawie przystąpienia do prac koncepcyjno-analitycznych związanych z utworzeniem linii komunikacyjnej Wrocław - Bielawa - Srebrna Góra - Ścinawka Średnia - Tłumaczów/Otovice - Broumow oraz rozwiązania komunikacyjnego na obszarze Gór Stołowych i Gminy Radków.
Celem wyżej wymienionych prac będą m. in.:
- zdefiniowanie niezbędnych do wykonania elementów infrastruktury
- identyfikacja kwestii formalno-prawnych związanych z odtworzeniem dawnej linii kolejowej ze Ścinawki Średniej do Tłumaczowa wraz z przejściem granicznym Tłumaczów/Otovice
- analiza popytu na transport publiczny w tym obszarze, które będą istotne dla bilansu ekonomicznego przedsięwzięcia
Realizacja pełnego zakresu rzeczowego przedmiotowego zadania stworzyłaby możliwość połączenia linii nr 318 z systemem sieci kolejowej, położonej po drugiej stronie Gór Sowich.
W efekcie rezydujący w Bielawie turyści mieliby możliwość dotarcia koleją nie tylko do Srebrnej Góry, ale także do Nowej Rudy, Radkowa, Gór Stołowych, a nawet do czeskich miast Broumov i Mezimesti.
Warto dodać, że z informacji uzyskanych z Dolnośląskich Dróg i Kolei we Wrocławiu wynika, iż w 2023 r. z bielawskich stacji kolejowych (Bielawa Zachodnia i Bielawa Centralna) skorzystało w sumie 112.908 osób. Z pewnością po realizacji pełnego zakresu przebudowy Kolei Sowiogórskiej liczba ta znacząco wzrośnie.
um.bielawa.pl
PKP SA kilka dni temu ogłosiło przetarg na rozebranie linii kolejowej Świdnica Kraszowice – Jedlina-Zdrój. Decyzja oznaczała koniec marzeń o podróży pociągiem do Zagórza Śląskiego. We wtorek jednak zarząd województwa podjął uchwałę o możliwości przejęcia trzech odcinków linii kolejowej, w tym również tą do Zagórza Śląskiego.
Jednym z głównych celów projektu było kształcenie umiejętności posługiwania się językiem angielskim w praktyce. Uczniowie, którzy wzięli udział w projekcie wzorowo zdali egzamin gimnazjalny z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym, osiągając wyniki powyżej średniej wojewódzkiej i tym samym zostawiając daleko w tyle sąsiednie gimnazja. Podczas podsumowania projektu uczniowie opowiadali o tym jak powstała jego idea, przedstawili swoje osiągnięcia oraz omawiali wizyty projektowe w Anglii i na Słowacji. Oprócz prezentacji multimedialnej, zaproszeni goście mogli obejrzeć filmy video z ważniejszych wydarzeń oraz z każdej wizyty partnerskiej. Dokonano również analizy ankiety podsumowującej dwuletnią pracę w projekcie. Ponadto, przedstawiono bogatą kronikę działań uczniów, w której udokumentowano zrealizowane zadania miesiąc po miesiącu.
czytaj więcejOśrodek Enterprise Europe Network przy Dolnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A., wspólnie z Partnerami: Enterprise Europe Network przy Wrocławskim Centrum Transferu Technologii, Agencją Rozwoju Regionalnego ARLEG S.A., Krajowym Punktem Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej w Związku Banków Polskich zaprasza do udziału w konferencji pt. "Wsparcie biznesu z programów UE. Dziś i jutro", odbywającej się w ramach Dolnośląskich spotkań biznesowych.
Konferencja organizowana jest dla przedsiębiorców z województwa dolnośląskiego.
Na konferencji przedsiębiorcy otrzymają informację m.in. na temat:
- dostępnego wsparcia unijnego dla przedsiębiorców
- jedynych bezpłatnych gwarancji inwestycyjnych dla firm
- wsparcia z nowych programów Unii Europejskiej
Dziękujemy Państwu za wszystkie zgłoszenia, które przesłaliście i przynieśliście osobiście do naszej redakcji na kolejną edycję Kryształów i Kamieni. Bardzo cenne były również Państwa wskazówki i uwagi dotyczące poszczególnych nominacji. Faktycznie część z nich ma uzasadnienie.
czytaj więcejSołtysem wsi Niedźwiedzica jest od 15 lat. W lutym 2011r. wybrany został na czwartą kadencję, uzyskując 98% poparcia Zebrania Wiejskiego w wyborach.
czytaj więcej